„Každé rozhodnutie je v súlade so súhrnom hodnôt, ktoré sme si vybrali…“

 Raz som bola na jednom pracovnom školení.  Lektori sa nás pýtali akú víziu, aké hodnoty má naša firma.  Všetci sa zamysleli a na väčšine bolo vidieť, že si v duchu mysleli, na čo vízia a hodnoty, máme predsa biznis plán a ideme. Niektorí to povedali aj nahlas. Lektor na to reagoval protiotázkou: a keď robíte nejaké rozhodnutia, keď stojíte na rázcestí, podľa čoho sa rozhodujete, podľa čoho viete, ktoré otázky sú dôležité a ktoré nie a ak ste nerozhodní, či v pomykove, čo je tým míľnikom, podľa ktorého si napokon vyberiete cestu? Priznám sa, že vtedy som sa ani ja nad tým tak nezamýšľala, potrebuje firma hodnoty? Dnes viem, že áno.  A našťastie viem aj to, že najmä môj život potrebuje stabilný súhrn hodnôt. Tieto hodnoty určujú moje smerovanie, okruh ľudí, v ktorom sa pohybujem, aktivity, ktorým sa venujem a sú mi oporou v nerozhodných chvíľach. V minulosti bolo veľa mojich rozhodnutí motivovaných snahou uplatniť sa, uspieť , alebo páčiť sa okoliu, zavďačiť sa a niektoré boli dosť sebecké, hoci som to tak nevnímala. Boli aj také, ktoré boli založené na skutočnej túžbe a láske niečo robiť alebo s niekým byť, pomôcť, prispieť na dobrú vec.  No dlho som nemala uchopené, tak naozaj, čo tie moje hodnoty sú a na základe čoho moje rozhodnutia robím. Asi aj to patrí k vývoju, ale vedie to do stavu, že som niekedy bola ako loďka ponechaná vlnám na mori, kam ma zaviali, tam som bola, no nie úplne, niečo som odkormidlovala. Posledné obdobie ma však naozaj prinútilo zamyslieť sa. Zamyslieť sa nad rozhodnutiami, ktoré som urobila a ktoré stoja predo mnou. A najmä, bolo mi jasné, že ak mám robiť rozhodnutia, s ktorými chcem byť spokojná a ktoré mi budú dávať zmysel, tak je načase vytiahnuť radu zo starého školenia a zamyslieť sa nad mojimi hodnotami a tiež cieľmi.  A zároveň sa snažiť o to, aby tieto boli stále, aby sa nemenili a neprispôsobovali situácii ako kedy vyhovuje, ale stali sa akýmisi piliermi na mojej životnej ceste. A vždy, keď sa budem o niečom rozhodovať, nechať si otázku prejsť sitom tých hodnôt, odpoveď vypadne sama. Hodnoty, ktoré momentálne vnímam ako kľúčové sú nasledovné:

– Liečila som sa, liečim sa. A preto, je pre mňa hodnotou či prioritou č. 1 zdravie.  Chovať sa tak, aby som sa nevrátila do stavov, ktoré som zažívala v minulosti.  Akékoľvek rozhodnutie, ktoré robím je preto podrobené otázke: neohrozí to moje zdravie, moju abstinenciu? Môže ísť o každodenné situácie aj o zásadné životné otázky ako je výber partnera.

– Láska, rešpekt. Ide najmä o vzťah ku mne.  Snažím sa rešpektovať sa taká aká som, pracovať na sebe, ale zbytočne sa nebičovať, spoznávať sa.  Učiť sa mať sa rada, lebo som presvedčená, že to nie je sebecké, ale naopak, je to základ preto, aby som vedela naozaj ľúbiť (a nielen si niečo kompenzovať) iných a dať im aj sebe to najlepšie zo seba.

– Úprimnosť. Neklamať. Jednoduché slovo, ktoré sa pre mňa stalo tak dôležité.  Je to úprimnosť k sebe, k tomu, čo mám rada a naopak nie, čo ma baví, čo je pre mňa dôležité a to všetko aj za predpokladu, že to iní tak nemajú. Je to tiež nástroj otvorenej komunikácie, ktorý je pre mňa dôležitý, aby som mala vo veciach jasno, aby som si nedomýšľala. Takže tieto hodnoty mám v hlave a srdci, možno sú aj ďalšie, ale tieto sú asi základné.  Tie sa snažím a učím aplikovať a tie mi formujú nielen moje rozhodnutia ale aj tie vízie do budúcna.

Share This