SME.sk/ Jana Černáková / článok o pripravovanej divadelnej hre ,,Ľudia, miesta a veci“ v kontexte závislostí pod odborným dozorom Doc.PhDr. Ľuby Pavelovej, PhD.  

dec 2017 o 8:00 JANA ČERNÁKOVÁ

Väčšina hry sa bude odohrávať v liečebni pre závislých

Súčasnú pôvodnú anglickú hru Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci do slovenčiny preložil Marián Amsler. V Nitre ju aj režíruje.

Tvorcovia a herci na čítacej skúške, zľava Marián Amsler a Ľuba Pavelová.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Na čítacej skúške sa nedávno stretli tvorcovia aj protagonisti novej hry Divadla Andreja Bagara. Inscenáciu Ľudia, miesta a veci divadlo v premiére uvedie 19. januára vo Veľkej sále.

Hra súčasného významného britského autora a režiséra Duncana Macmillana je strhujúcim príbehom herečky Emmy, ktorá sa ocitne v liečebni pre drogovo závislých a je prinútená priznať si, kým v skutočnosti je. Pre lekárov a terapeutov je Emma tvrdým orieškom, pričom pre ňu samu sú drogy stále jediným spôsobom, ako prežiť v tejto šialenej dobe. Po všetkom, čo prežila, je najťažšie mať rada samu seba. Po odchode z liečenia sa Emma vracia domov. Zvládne poslednú skúšku?

V DAB po druhýkrát

Režisérom hry je Marián Amsler, ktorý sa venuje inscenovaniu prevažne súčasných textov. Pôsobil v SND v Bratislave, pravidelne spolupracuje divadlami Astorka, Aréna, ale aj s divadlami v Čechách.
V Divadle Andreja Bagara teraz režíruje druhýkrát, po prvý raz tu ako režisér hosťoval v sezóne slovenskej klasiky s hrou Matka od Júliusa Barča Ivana.

„Je to už asi desať rokov, takže sa do Nitry vraciam po dlhšej pauze. Veľmi sa teším, že sme vybrali práve túto hru, ktorá je veľmi súčasná, aktuálna a s veľkým úspechom sa uvádza aj v londýnskom národnom divadle. Myslím si, že témou zasiahne i nitrianske publikum,“ hovorí Marián Amsler.

„Hru našiel bývalý dramaturg divadla Adam Gold, ktorý mi ju vtedy ponúkol ešte v angličtine. Prečítal som si ju, veľmi sa mi zapáčila, takže sme sa dohodli na spolupráci. Textom som sa zaoberal dlhšie a intenzívnejšie, keďže som ho aj prekladal z angličtiny.“

Vizuálne zaujímavé stvárnenie

Hra je podľa Amslera veľmi dobre napísaná. Nebolo potrebné radikálne do nej zasahovať, má vynikajúce dialógy aj rytmus. Trochu ju skrátili, ale nijako zásadne ju neupravovali.
Dôležité bolo riešiť javiskové stvárnenie inscenácie. Tým, že sa pracuje na Veľkej sále, zvolili také, aby bolo pre divákov vizuálne zaujímavé.

„Hra na jednej strane pozostáva z intímnych dialógov a rozhovorov hlavnej predstaviteľky Emmy s jej lekárkou alebo s jej matkou, ktoré hrajú Barbora Andrešičová a Eva Pavlíková. Je tu aj veľká skupina iných pacientov, ošetrovateľov a iných zamestnancov zdravotníckeho zariadenia, pretože väčšina hry sa odohráva v liečebni. Všetci ďalší herci, ktorí v hre vystupujú, vytvárajú množstvo postáv, ktoré sa okolo nich premelú,“ pokračuje režisér.

„Zároveň sú v hre také zvláštne snové scény, kedy Emma trpí rôznymi halucináciami, živými snami či nespavosťou. Do scénického riešenia sme sa ich pokúsili previesť tak, že scéna sa bude premieňať z malej kancelárie a ošetrovne lekárky na obrovskú bielu miestnosť, ktorá pokryje takmer celé veľké javisko. V spolupráci s choreografkou Stankou Vlčekovou budú vznikať vizuálne snové obrazy, ktoré budú v kontraste k intímnym dialogickým scénam.“

Kostýmy budú viac-menej súčasné. Zaujímavosťou je, že keďže hlavná predstaviteľka je herečka, hra začína piatym dejstvom predstavenia Čechovovej Čajky, kde sú všetci herci v dobových kostýmoch. Emma nie je schopná predstavenie dohrať, lebo jej príde fyzicky zle, hru musia prerušiť. Z Čajky sa potom plynule prenesieme do prostredia liečebne, kam sa herečka príde dobrovoľne prihlásiť.

Spolupracujú s odborníkmi

Keďže hra sa odohráva v liečebni a je o liečení rôznych závislostí nielen od drog, ale aj gamblerstva či alkoholizmu, tvorcovia konzultujú s odborníkmi. „Sami sa potrebujeme dozvedieť, ako u nás prebiehajú rôzne liečebné terapie, pretože hra je napísaná v britskom prostredí, kde sú tieto postupy asi iné. Istá autentická drsnosť inscenácie je aj v tom, že sú tu zobrazené scény detoxikácií, kde telo človeka prechádza veľmi silnými abstinenčnými príznakmi,“ dodal režisér.

Na pozvanie Mariána Amslera prišla na čítaciu skúšku aj Ľuba Pavelová, riaditeľka neziskovej organizácie Budúcnosť v Nitre. Ako poradkyňa odborne dozerá na skúšobný proces naštudovania hry týkajúcej sa problematiky závislostí.

„Myslím si, že budem môcť pomôcť a poradiť s tým, ako stvárniť prežívanie postáv hry – nielen hlavnej hrdinky, drogovo závislej herečky, ale aj ľudí v jej okolí, rodičov, priateľov… V tomto smere mám dlhoročné skúsenosti s klientmi, lebo v tejto oblasti pracujem už 40 rokov,“ uviedla Pavelová.

 

Share This