M oja rodina je môj svet, ktorý teraz žijem. Pôvodná rodina je už preč, rodičia pomreli, brat tiež, so sestrou sa radšej už nepokúšam zblížiť, vždy po zblížení došlo k ublíženiu mne a mojej rodine.

Otec

Zdedila som po Tebe precíznosť v práci, triedenie, ktoré veľmi rada robím, škatuľkovanie a lásku k práci v záhrade. Ako som len nenávidela to nekonečné nosenie krhiel z potoka do zeleniny! Dnes milujem polievanie, ľahšie hadicou, okopávanie, ľahšie šarabákom a najradšej trhám burinu. Vidím, čo som spravila. To som sa naučila od Teba. Volali sme ťa generál, rozkazoval si nám ako bývalý vojak, hoc si to dotiahol ako profesionálny vojak po kapitána. Direktíva bola Tvoja najsilnejšia stránka. Neprijal si ma, keď som sa narodila, nebola som chlapec. Tak som sa Ti ním roky snažila byť. Silná, urastená, najvyššia zo všetkých troch detí. Akčná, pracovitá, ako Tvoja vážna a namosúrená mama, moja prísna babka. Pozerala som sa na násilie a naučila som sa pomáhať ublíženým, to je moje dedičstvo po otcovi. Pracovať, neustále niekde vidieť robotu, stále si nejakú nájsť bez oddychu, to je moje dedičstvo po otcovi. Nedovoliť si oddych, na všetkom hľadať zlé, to je moje dedičstvo po otcovi.

Mama, maminka.

Hovorí sa o mŕtvych len dobre, obaja ste po smrti. Mami,  v 50-tke si si našla lásku, znovu sa vydala a žila šťastný život ešte 33 rokov. Relatívne šťastný, keď si nevedela a nechcela prestať piť. Už si mohla, keď bol otec preč. So susedou v kuchyni, s cigaretami. A my sme sa so susedinou dcérou vedľa trápili. Od 6tich rokov si pamätám zvady s otcom, to je môj najsilnejší dojem z detstva. S Tebou nám bolo dobre, na vychádzkach v hore, v záhrade si nás naučila dobre sa narobiť, ale potom si sadnúť, dať si dobré jedlo, smiať sa, hrať sa, bolo mi s Tebou najlepšie na svete. Tvoje lángoše boli vychýrené, zemiakové pagáčiky či jablkové pyté, kysnuté koláče, buchty. A kapustníky! Maličká kuchyňa plná smiechu a veselosti, bóže, keď si naklepala popol z cigarety na koláč v umývadle, zabudla si naň!! Hehehe. Z práce si chodila o pol tretej, pospala si si, veď my sme upratali, potom káva a za domom lavička, susedy, deti, veselo. O brata sme sa vystarali, striedali sme sa pri ňom v škole a v družine raz jedna doobedu raz poobede. Vždy sme čakali s uprataným bytom. Naučila si ma po práci si dopriať oddych, dobré jedlo a rozhovor so susedami, kamarátkami. Na prázdniny si k nám brala bratrancov, sesternice z oboch strán. Keď nemal kde bývať Lacko počas učňovky, aby ho mal otec pod palcom,  otcov syn z prvého manželstva, býval s nami. Keď študovala sesternica z otcovej strany v Martine, bývala u nás. Keď teta Betka ušla od muža, bývala u nás. Aj s dcérou. Keď oproti sused pijan bil ženu a deti, Ty si ich zachraňovala, žandári boli aj u nás. Bola som s tebou šťastná, lebo si bola obľúbená aj v práci. Pomáhať druhým, tak si nás vychovala. Naučila si ma veľmi veľa vydržať, veľmi veľa odpúšťať, byť ticho, sebazaprieť sa, žiť predstavy iných. Mama jediná ma pravdu, to som sa  naučila  od Teba,  mama. Deti sú spravodlivé.

Babinka, naučili ste ma veľa, brániť i seba samú krikom. Babinka, boli ste dominantná v celej rodine, pracovitá, šikovná, akčná, ale ukričaná s extrémnymi trestami ako zatváranie do kurína. Taká typická dedinská babka. Mám na Vás tie najlepšie spomienky. Kričať sa mi už nechce. Vždy ste nám veľmi pomáhali produktami zo záhrady, chlieva aj pri deťoch, keď moja mama zanevrela na roky na nás. Obe babky ma naučili byť takou mamou, ktorej deti môžu povedať aj nepríjemné veci bez toho, aby sa urazila.

V dospelom veku mojim deťom závideli i dodnes závidia kamaráti a kamarátky mamu, akú vo mne moje deti majú, lebo som sa rozhodla nebyť ako moja mama, sú voči mne otvorené, rešpektujem ich názory, voľby. Ďakujem mamy a babky, že ste ma naučili vychádzať s mladými ľuďmi.

Babinkini bratia obaja, vysokoškolsky vzdelaní, lekár a učiteľ, sú obaja liečení alkoholici, dnes triezvy pod liekmi. Tri sestry  sú triezve, študovala len jedna, pedagogiku. Manželove sestry sú temer abstinentky, jedna slobodná mama, moja  svokra- babinka jej prekazila každý vzťah.. Môj brat sa upil k smrti pre päťdesiatkou, sestra sa liečila z alkoholizmu už viac ako 10 rokov.

Moja rodina ma učí. Je pre mňa obrazom môjho detstva. Odmietam svojho manžela, lebo nechcem kričať vadiť sa, lebo mi napomína správanie môjho otca. Ja mu iste napomínam jeho mamu. On ju nenávidel a nenávidí dodnes. Vadila mu vo všetkom. Preto ma nemôže prijať len tak, bez liečenia, bez vysvetlenia si vecí a okolností. A to vysoko prevyšuje celú rodinu, je v nej vodcom, i v mojej širšej rodine je naj. Mám oveľa šťastnejší život, ako moja mama, lebo som sa podrobila psychologickým analýzam, bolesti hlavy sú raz za polroka, minimálne. Lebo mám živú vieru a nie som sama, lebo som stretla kňazov uznávajúcich psychoanalýzu, sami sú tak založení. Lebo som ochotná robiť zmeny v mojom živote pre dobro mojej rodiny. Nás naše deti prijímajú oboch takých, akí sme. Komunikujú s oboma, hoc predvlani môj muž dva roky na dcéru neprehovoril. Verím, že sme na dobrej ceste a toto obdobie prejde. Verím, lebo boli vypočuté moje modlitby a dobré zmeny už začali. Verím, že zmena sa udeje v čase, ktorý určí On. A verím, že príhovor Matky Božej za mňa a moju rodinu ma priviedol do najlepších možných rúk, do Vašich. Ďakujem!

Share This