Pohádka o Husopasce

Pohádka o husopasce, nepoznala som takú rozprávku. Ale poznala som pri čítaní pocity hlavnej postavy, princeznej husopasky a kráľovnej, jej mamy. Žasla som pri čítaní, ako niekto môže tak presne popísať moje myšlienky, moje reakcie, moje prežívanie. Jednotlivé postavy sa mi spájali s ľuďmi v mojom okolí, s ktorými som žila v práci a doma. Šok. Niekto ma zatriedil, niekto ma chápe, niekto to dal na papier, takže nie som sama. Už som vedela, že sama si nepomôžem a tak som vykročila do Budúcnosti. Vašu skupinovú terapiu. Som husopaska. Moja mama je presný prototyp kráľovnej. Princ je môj manžel a šéf v práci. Postavy sa mi projektujú presne do ľudí v mojom okolí:

Na miesto princeznej sa postavila slúžka, v mojom prípade mladšia kolegyňka, pekná, mladá, šikovná, voľakedy milá usmiata, dnes zamračená unavená, už nie tak ochotná, prechorená. Tiež spoluzávislá. Vidí, ako je môj muž do nej zahľadený, ona je však poslušnejšia, ako ja, môže mu povedať čokoľvek, čo som ja nesmela nakúpiť, gazdovať, ona dnes môže a vie riadne preháňať. 

Pán kráľ z rozprávky je moja pani obvodná lekárka, ktorá mi túto rozprávku darovala v knihe závislé vzťahy, lebo mi tým otvorila oči a zachránila ma. Vidí to, čo robí môj manžel so zákazníkmi, dostala to teraz na jar pocítiť, ako vie naťahovať nervy ľuďom, že začne päť akcií, ani jednu nedokončí a z jednej na druhú preskakuje. Jeho trpezlivosť nemá nik. Ale ani prieť sa s ním nedá, len on má pravdu, ešte som nestretla nikoho, okrem pani doktorky, čo by ho prevravel. Ako kráľ zachránil princeznú, tým, že videl na vlastné oči, ako je to naozaj, tak to pre mňa vidí moja lekárka. Toto ma popchlo ísť do skupiny, hoc s obavami, čo ma tam čaká, nevedela som si predstaviť, čo tam so mnou budete robiť, a dnes ma to baví.

Bolo tam viac postáv, čítala som to pred vyše rokom, toto mi utkvelo. Občas sa pristihnem, si to znova prečítať, no drží ma od toho akási obava. Aká, to neviem. Asi len to, že zistím svoju vinu. Pritom najväčšou mojou vinou je, že som nešla ešte skôr za liečbou, keď som si začala uvedomovať závislosť a sezónne ťahy.

Share This